Web Tasarım | Logo Tasarım | Website Yaptırmak | E Ticaret Paketleri | SEO Ajansı

google haberler

Geri

0 Mobil Uygulama Geliştirme

MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME

 

 

Mobil uygulamalar, telefon ve tablet tarzı ürünlerin kulanımının artmasıyla birlikte yaygınlaşmaya başladı. Hayatımızın her alanında etkili olmaya başlayan mobil araçlar sayesinde, insanlar hayatlarını kolaylaştıran, aradıkları hizmetleri kendisine sunan, eğlence için farklı konseptlerde uygulamalar indirmeye ve ihtiyaç duyduklarında bakabilecekleri araçlar edinmeye başladı.

Mobil uygulamaların artmasına sebep olan bir diğer gelişme ise sosyal medya araçlarıdır. İnstagram, facebook, youtube, twitter, linkedin, google plus, pinterest, snapchat ve daha bir sürü sosyal medya aracı. Sosyal medya araçlarının kullanıcı sayıları çok fazla olduğu için insanlar bu mecralarda kendilerine yer edinmeye, arkadaşlarıyla, eşleriyle, dostlarıyla, akrabalarıyla iletişim kurmak ve onların neler yaptığından haberdar olabilmek için bu tarz araçları kullanabilecekleri mobil araçları satın almaya başladı ve bu platformlarda aktif olarak rol almaya başladılar.
Sosyal medya araçları ile insalar mobil uygulamalara ilgi duymaya ve farklı uygulamalar edinmeye başladılar.

Nereye nasıl gidebilirim sorusunu internette aramak yerine mobil uygulamadan arayarak saniyeler içinde kaç farklı şekilde ne kadar sürede hangi araçlarla gidebileceğinizi öğrenebilirsiniz, nerede ne yiyebilirim sorusunun cevabını bulabileceğiniz birçok farklı mobil uygulamadan söz edebiliriz, borsayla ilgili neler olup bittiğini takip etmek istediğinizde bir dokunuşla mobil uygulamada detaylı bilgileri görebilir, uzman görüşlerini okuyabilir, farklı konuları öğrenebilirsiniz, emlak satın almak istediğinizde mobil uygulama üzerinden anında yüzlerce evi görebilir, detaylarını okuyabilirsiniz ya da otobüs veya uçak bileti almak istediğinizde mobil uygulamanızdan anaında işlem yapabilir, online checkin yaparak bütün işlemlerinizi tek hamlede yapabilirsiniz. Bu ve bunun gibi birçok farklı sektörle ilgili, birçok farklı şekillerde işinizi kolaylaştırabilecek uygulamalardan bahsedebiliriz. Ama en önemli konu şu ki; mobil araçların çok yaygın olarak kullanılması ve insanların aradıkları şeylere en kısa zamanda tek tıkla ulaşmasını sağlayan araç mobil uygulamalardır. İnsanların sürekli yanında taşıdığı, her fırsatta telefon ya da tablet üzerinden mobil uygulamalara girdiği birçok araştırma sonucunda tecrübe edilmiştir.

Sadece telefon ve tablet üzerinden değil, mobil uygulamaların kullanım olanı o kadar çok yaygınlaştı ki, masaütü ve laptoplar için mobil uygulamaları çalıştırabileceğiniz, telefon ve tabletlerde açabileceğiniz uygulamaları bilgisayarınız üzerinden de açabileceğiniz programlar geliştirildi.

 

Mobil Uygulama: Native ve Converter olmak üzere iki şekilde oluşturulabilir!

Mobil uygulamanızı yaptırırken bizim size tavsiyemiz native olarak yaptırmanızdır.

 

Native Mobil Uygulama: İOS ya da Android üzerinden alınan, orjinal olarak kodlanan mobil uygulama yazılımıdır. Native mobil uygulamada websitenizde yaptığınız değişiklikler ayrı, mobil uygulamada yaptığınız değişiklik ayrıdır. Yani websitenizi düzenlediğinizde otomatik olarak mobil uygulamanızda değişmez. Websitenizde kullandığınız tasarımın aynısını mobil uygulamanızda kullanmak istemezseniz native olduğu için değişiklik yapabilirsiniz. Kısacası native mobil uygulama yaptırdığınızda, istediğiniz gibi hareket edebileceğiniz, diğer araçlardan bağımsız, daha kullanışlı bir siteniz daha olur.

Converter Mobil Uygulama: Converter mobil uygulama, websitenizin içeriğindeki metin ve görsellerin siteden direkt olarak mobil uygulamaya aktarılması işlemidir. Sitenizin içeriği nasılsa mobil uygulamada da aynıdır. Websitede yaptığınız her değişiklik mobil uygulamaya yansır. Converter mobil uygulamada websitenizdeki tasarım nasılsa mobil uygulamanızda ki tasarımda aynı şekildedir.

Mobil uygulama yaptırırken nelere dikkat edilmelidir;

- Öncelikle mobil uygulamanızın menüsü, arayüzü ve içeriği sade olmalıdır,

- Kullanışlı ve pratik olmalıdır,

- Mobil uygulamanız hızlı olmalıdır,

- Teknik olarak ileride yapılabilecek değişikliklere uygun kodlanmalıdır,

- Mobil uygulama yaptırdıktan sonra güncellemeleri düzenli olarak yapmalısınız,

- Mobil uygulamanızı oluştururken güncellenen politikalara uygun olarak hazırlatmalısınız,

- Mobil uygulamanızda aşırı derecede reklam içeriğine yönelirseniz kullanıcılar ürününüzü kullanmaktan vazgeçebilir,

 

* Kısacası;

Kullanıcı odaklı, kullanıcıların pratik şekilde gezebilecekleri ve işlem yapabilecekleri, hızlı açılan ve donma yapmadan gezinmelerine olanak sağlayan, sade tasarımıyla insaları yormayan, metin kalabalığı ya da reklam kalabalığıyla uğraşmayacakları şık bir mobil uygulama yaptırmanız, bunu da yaptırırken hizmet sağlayıcılarının oluşturduğu politikalara uygun şekilde yaptırmanız çok önemli.!

 

0 Yorumlar

  • Hiçbir yorum bulunamadı.

web tasarım ve logo tasarım için