Web Tasarım | Logo Tasarım | Website Yaptırmak | E Ticaret Paketleri | SEO Ajansı

google haberler

Geri

0 SEO nedir? SEO nasıl yapılır?

SEO NEDİR? SEO NASIL YAPILIR?


SEO ( Arama motoru optimizasyonu ) yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için dikkat etmemiz gereken faktörler nelerdir? Yaptığımız hangi işlemler sitemizin sıralamasını yükseltir? Yaptığımız hangi işlemler sitemizin sıralamasını olumsuz etkiler? Site içi seo nedir? Site dışı seo nedir? SEO yaptırdığımızda en büyük avantajımız ne olur? İnternette reklam vermek mi daha mantıklı, websitenize seo yaptırmak mı?

Tüm bu sorularınızı teker teker cevaplayalım;

SEO yaparken nelere dikkat edilmelidir ki yapmış olduğunuz çalışmalar başarılı olsun? Birçok faktörden bahsedebiliriz. Toplamda 200'den fazla faktör arama motorlarında üst sıralarda çıkmanıza doğrudan ya da dolaylı bir şekilde etki edebilir. Sizlere bu maddeleri tek tek yazıp açıklamak yerine, 200'den fazla bu faktörün aslında size neyi yaptırmak istediğini özetleyeceğim. Öncelikle içeriklerinizin kaliteli olması gerekiyor. Kaliteden kastımız içeriğinizi oluşturan tüm materyallerin orjinal olması gerekmekte; sitenizi oluşturduğunuz yazıların başka yerden alınmamış olması, kullandığınız resimlerin size ait olması ve diğer sitelerden alınmamış olması gerekiyor. Sitenizin kalitesini belirleyen ana faktör ise, sunmuş olduğunuz içeriğin müşterileri tatmin etmesidir. Tatminden kastımız; müşteri arama yaptığında yazmış olduğu arama kelimeleriyle sizin sitenize geldiğinde aradığı sorunun ya da bulmak istediği ürünü tam olarak sitenizde bulabiliyor mu?

Sizden aldığı cevaptan sonra  eğer site içerisindeki diğer sayfaları ziyaret etmiş ve ya diğer yazıları da okumuşsa ve bunlardan sonra sizinle iletişime geçerek(telefonla ya da yorum yaparak) dönüşümlerle ortaya koyuyorsa arama motorları için kaliteli içerik üretmişssiniz demektir ve arama motorları bunun mükafatını mutlaka verir! Kaliteli içerikten bahsettikten sonra bir diğer kalite faktörünü de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Websitenizin hem masaüstünde hem de mobil araçlarda hızlı açılması ve kullanıcıya keyifli bir deneyim yaşatması gerekiyor. Websitenizin hızlı olmasını sağlayan basit birkaç şey var; birincisi yazılım olarak uyumlu olması ikincisi de görsellerin küçük boyutlarda siteye aktarılması. Unutmayın ki bütün bu faktörler tek birşeyi amaçlıyor ve bu herşeyin özünü oluşturuyor. ARAMA MOTORLARI MÜŞTERİLERİNE KALİTELİ VE ÖZGÜN İÇERİKLER SUNMAK İSTİYOR!

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için dikkat etmemiz gereken başlıca faktörler şunlardır;

-Kaliteli ve özgün içerik en temel özellik,

-Yararlı backlinks (faydalı linkler) * Çok dikkat edilmelidir, hatalı backlink ya da arama motorları tarafından ceza almış backlinks aldığımızda siteniz için yapmış olduğunuz herşey boşa gidebilir!

-Gelen linklere ve giden linklere çok dikkat etmelisiniz,

-Sitenizin güvenli olduğunu gösteren SSL sertifikası (https),

-Sitenizin yazılımsal olarak SEO uyumlu ve Mobil uyumlu olması,

-Sitenizin hem mobilde hem de masaüstünde hızlı olması gerekiyor,

-Görsellerde ya da videolarda metin kullanmamanız gerekiyor,( Örn; sitenizde paylaştığınız resimin üstünde ürünle ilgili ya da konuyla ilgili bir açıklama metni olduğunda google bunu farkeder ve sitenize olumsuz etki yapar!)

-Alan adınızı belirlerken firma isiminden ziyade anahtar kelimelere yönelmelisiniz! (Markalar için bu durum farklı olabilir!)

-Alan adınız en fazla iki kelimeden oluşmalıdır! Uzun alan adları olumsuz etki oluşturabilir,

-Hosting ve domain alırken uzun süreli almanız size fayda sağlayacaktır. Mantığını şu şekilde söyleyebiliriz; 1 yıllık hosting ve domain aldığınızda google sizi geçici müşteri olarak görebilir fakat 3 yıllık ya da 5-10 yıllık hosting ve domain aldığınızda google sizi devamlı müşteri olarak görür ve bunu mükafatlandırarak size öncelik verir,
-Yazılımsal kısımda h1 ve h2 etiketlerini kullanırken dikkat edilmeli !

Yazılım kısmında çok fazla anahtar kelime kullanımından kaçınınız,

-Website oluştururken sitenizin mimarisini önceden belirleyip ona göre sitenizin başlıklarını oluşturmalısınız (en önemli anahtar kelimeden başlayarak alt başlıklar oluşturmalısınız!),

-Siteniz için mutlaka robot.txt ve XML sitemaps oluşturmalısınız!, ( robots.txt için;

https://www.webtasarimvereklam.com/blog/robotstxt-nedir-26.html )

-Sosyal medya mecralarını etkili olarak kullanarak websitenizle sosyal medya hesaplarınız arasında trafik oluşturmanız sitenize büyük fayda sağlar,

Bu ve bunun gibi birçok faktör sitenizin başarısına doğrudan ya da dolaylı olarak etki edebilir!
Webistenizle alakalı yapmış olduğunuz işlemlerde anahtar kelime kullanımı, anahtar kelime kullanmış olduğunuz sayfada içeriğin anahtar kelimelerle tam eşleşmesi gerekiyor ki siteniz spam olarak gözükmesin! Websitenizi arama motorlarında en üst sıralara çıkartmak için webmaster araçlarından ve seo araçlarından mutlaka yararlanmanız gerekiyor. Google webmaster araçları ve google analytics ile sitenizi analiz edebilir, kendinize yeni ve geliştirilebilir hedefler koyabilir ve bunları detaylı bir şekilde raporlara bakarak günlük, haftalık ve aylık olarak raporlayabilirsiniz, google sitenizde ki eksiklikleri doğru görebilmeniz için bütün araçları sunuyor ve bunları kullanarak daha kaliteli siteler oluşturmanızı, müşteri deneyimini artırarak daha fazla müşteri memnuniyeti sağlamanızı istiyor.

Şuan için yapmanız gereken olumlu faktörlerden bahsettik. Diğer bir yanda arama motorlarının sizi affedemediği ve sert şekilde cezalandırdığı olumsuz faktörlere değinelim.

Öncelikle arama motorları kalite politikaları gereği kopya içerik (metin, görsel, makale, telif hakkı olan ürün ya da içerik...) konusunda çok katı politikalar benimsiyorlar. Arama motorlarının websitelerinden beklentisi; kaliteli ve özgün içerikleri oluştururken kullanacağınız yöntemlerin size özel olmasını ve başka sitelerden alıntı yapmadan, hedeflemiş olduğunuz hedef kitlenin ihtiyaçlarını basit ve kaliteli şekilde onlara sunmanızı istiyor. Bunun dışında hazırlamış olduğunuz içerikleri google, yahoo ve ya bing gibi arama motorları için değil, sade ve sadece hedef kitlenizde bulunan kullanıcılara hitap edebileceğiniz müşterilere uygun olarak hazırlamanızı istiyor. Genel olarak yapılan hataların başında şu geliyor; kendilerini çok akıllı sanan bu insanlar hazırlamış oldukları yazılarda sürekli anahtar kelime kullanarak, bütünlüğü olmayan, konuyla alakasız, aranan kelimeyle alakasız içerik oluşturarak, tabiri caizse arama motorlarını kandırmaya çalışarak üst sıralarda çıkmak için saçma sapan bilgi kirliliği oluşturuyorlar. Başta google olmak üzere diğer arama motorlarıda bu durumun farkına vararak cezalandırma yoluna başvurdular! Sürekli güncellenen politikalarla önceden önemli olan birçok faktör şuan pasif durumda !

Güvenlik açısından sitemizi doğru yapılandırmalıyız ve sitemiz üzerinden gelen bilgileri gerekli olmayan durumlar dışında hiçbir şekilde 2. ya da 3. şahılarla paylaşmamalıyız. Önceden bahsettiğim diğer bir konu backlinksler! Backlinks alırken çok ama çok dikkat etmeliyiz. Almış olduğumuz backlink mutlaka sektörünüzle alakalı olmalı ve sektörünüz dışında diğer alanlarda içeriğe sahip olmamalı. Şöyle düşünün; bağlantı verdiğinizde ya da bağlantı aldığınızda aslında sitenizi birbirine bağlıyorsunuz gibi düşünün. Komşunuzun yaptığı yanlış bir hareketi arama motorları cezalandırdığında siz de bu durumdan nasibinizi alıyorsunuz! Arama motorları sadece o siteyi değil o sitenin komşularınıda cezalandırıyor. Bu yüzden backlinks çok faydalı ama yanlış yapıldığında çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Seo yaptırdığınızda en büyük avantajınız ne olur?

Öncelikle şunu belitmeliyiz ki seonun ne işe yaradığını tam olarak anlatabilelim; çeşitli mecralardan vermiş olduğunuz reklamlar, hazırlamış olduğunuz tasarımlar, oluşturduğunuz kampanyalar vs. hepsi müşteri bulma amacıyla ve tanıtımınızı, markanızı duyurmak amacıyla yapmış olduğunuz eylemlerdir. Bütün bu yapmış olduklarınız maliyetli ve kısa vadeli çözümlerdir. SEO işlemi ile internet dünyasında daha kalıcı olmakla kalmayıp, daha az maliyetle daha uzun vadede sonuçlar alabilirsiniz. Çok daha büyük avantajlar sağlayan bu işlemlerle doğru adımlarla ilerlerken, rakiplerinizin önüne geçmek bir yana, potansiyel müşterilerinize daha rahat ulaşabilir ve sesisinizi daha iyi duyurabilirsiniz. Aynı zamanda hali hazırda elinizdeki müşterileri tekrar ziyaret etmeleri için harekete geçirebilirsiniz. Hepsinden önemlisi bunu yaparken ayırdığınız reklam bütçesinin çok çok altında bütçeler ayırarak bu platformlarda çok fazla etkiye sahip olabilirsiniz. Hemen hemen herşeyin avantajı dezavantajı olur. Fakat söz konusu seo olduğunda dezavantaj kelimesi de ortadan kalkıyor. Çünkü istediğiniz hedeflere ulaşırken doğru araçları kullanarak, doğru stratejilerle amaçladığınız ya da ulaşmak istediğiniz hedeflere istediğiniz şekilde ulaşabilmeniz için her şeyi siz yönetiyor olursunuz.

Hangi anahtar kelimelerle amacınıza ulaşmak istiyorsunuz, müşterilerinize hangi konuda yardımcı olabilirsiniz ve ya potansiyel müşterilerinizin sizin hangi özelliğinizi bilmesini istiyorsunuz.. her şey sizde bitiyor.. Bu avantajları görmezden gelmeniz size hem kısa vadede hem de uzun vadede rakiplerinize karşı değer kaybettirir!!!

 

Bundan dolayı biz diyoruz ki;

İnternette, geleneksel medyada, sosyal medya da yada diğer mecralarda reklam vermek yerine daha uzun vadeli ve daha sağlam temelleri olan seo çalışmalarını görmezden gelmeyin! Seo hizmetiyle alakalı bu işi bilen profesyonel seo uzmanlarıyla çalışmanız kısa vadede büyük sonuçlar elde etmeniz için büyük önem taşıyor.

Unutmayın! SADECE YERELDE DEĞİL TÜM DÜNYA'DA SİZDEN HABERDAR OLSUN İSTİYORSANIZ İNTERNETTEKİ MAĞAZANIZI DONANIMSAL OLARAK MÜKEMMELE YAKIN OLUŞTURMALISINIZ!

Konuyla alakalı aklınıza takılan ya da sormak istediğiniz bir durumda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca yazıyla ilgili yorumlarınız bizim için çok değerli olduğundan yorumlarınızı bekliyoruz...

0 Yorumlar

  • Hiçbir yorum bulunamadı.

web tasarım ve logo tasarım için